Teplo a světlo pro Ukrajinu- sbírka na generátory a plynová kamna
8. prosince 2022 Společně pro Ukrajinu

Teplo a světlo pro Ukrajinu- sbírka na generátory a plynová kamna

(Aktualizováno) Kritická situace na Ukrajině způsobená agresí ruské armády, která soustavně ničí zařízení na výrobu a rozvod elektřiny, hrozí s přicházející zimou přerůst v humanitární katastrofu. Dlouhodobé výpadky elektřiny ohrožují životy zejména civilního obyvatelstva, a to napříč celou Ukrajinou. Vedle toho spoustu lidí ohrožuje absence topení. Na výzvu našich partnerských Charit na Ukrajině jsme proto vyhlácili sbírku na pořízení generátorů k nouzové výrobě elektřiny a plynových kamen použitelných k vytápění. Prosíme veřejnost a firmy o finanční příspěvek na nákupy generátorů a plynový kamen a jejich dopravu na Ukrajinu. Číslo účtu: 4030207 / 0100 .

Útoky ruské armády jsou v posledních týdnech namířeny zejména na kritickou infrastrukturu ukrajinských měst. Opakované masivní raketové útoky způsobily výpadky elektřiny po celé Ukrajině. Řada míst hlásila stav bez dodávek elektrické energie nebo stav částečných či silně omezených a přerušovaných dodávek. Stejně problemacícké jsou dodávky tepla. Tato situace přímo ohrožuje životy běžných obyvatel, zejména však seniorů, dětí a chronicky nemocných.

Krizové situace se dají alespoň částečně řešit nouzovou výrobou elektřiny pomocí generátorů a vytápění pomocí mobilních plynových kamen. S prosbou o jejich dodání se na Arcidiecézní charitu Olomouc (ACHO) obrátily partnerské Charity na Ukrajině. Prosíme proto veřejnost, aby podpořila naši finanční sbírku na nákup a dopravu elektrocentrál a mobilních plynových kamen (vč. plynových lahví) pro Ukrajinu. Dary lze zasílat na bankovní účet číslo: 4030207/0100 (odkaz na QR CODE).

V reportáži na ČT 24 odpovídá Václav Keprt na dotazy ohledně této naší pomoci (dodávky generátorů).

Reportáž v času videa 1:32:30 - 1:41:56.
Reportáž ČT 24 vyhlášení sbírky.

Sbírka probíhá od 17. 11. a její ukončení zatím není stanoveno. Naopak 3. 12. ACHO rozšířilo výzvu o pomoc s financováním nákupu plynových kamen (odkaz na článek o plynových kamnech najdete ZDE). Za shromážděné prostředky se budou pořizovat generátory od 1,8 až do 11 kW a dále také již zmiňovaná plynová kamna.

Arcidiecézní charita již u dodovatelů zarezervovala na 250 ks generátorů a 500 ks plynových kamen vč. lahví na plyn. Přijímáme informace o nabídkách i silnějších generátorů pro větší např. zdravotní nebo vodohospodářská zařízení. Veřejnost budeme snažit informovat o postupu realizace pomoci a dodávkách na Ukrajinu.

Např. televizní kanál ČT 24 se v pondělí 29. 11. přijela podívat na přejímkovou kontrolu prvních 36-ti generátorů (fotogalerie) a zjišťovala podrobnosti o finanční sbírce a průběhu naší pomoci na Ukrajině. Jejich reportáž vysílanou v dopoledním Studiu 6 najdete následujícím klipu (klikněte na následující obrázek).

Reportáž ČT 24 z technické přejímky generátorů.

Další informace přidáváme pomocí fotogalerie z nakládky prvního prosincového kamionu (klikněte ZDE).

„Jménem trpících lidí prosíme naše spoluobčany o jakýkoli finanční dar. Obracíme se také na firmy ke sponzorství nákupu i silnějších typů generátorů, které mohou zabezpečit provoz menších či středních zařízení, škol a školek, domovů pro seniory nebo zdravotnických zařízení. Na Ukrajině smysluplně využijí jakoukoli kapacitu,“ řekl ke sbírce při jejím vyhlašování Václav Keprt, ředitel ACHO.

„Zkuste si představit, jak by matka s dětmi v městském bytě při příchodu zimy žila bez elektrické energie,“ vybízí ředitel ACHO. „Tyto situace jsou nyní bohužel každodenní realitou. Proto se jim musíme snažit pomoci překonat toto neskutečně těžké období. Generátory jsou nouzovým řešením, ale jde o zásadní pomoc. Tyto přístroje budou navíc potřeba dlouhodobě, protože plnohodnotná obnova infrastruktury je běh na dlouhou trať,“ dodal Václav Keprt.

Pokud lidé, zejména ve městech, nemají elektřinu, v domácnostech nefungují důležité elektrospotřebiče (sporáky, trouby, ledničky a pračky). Nelze zajistit informovanost pomocí televize a rádia. Není možné zabezpečovat dnes už neodmyslitelnou komunikaci pomoci mobilních telefonů, které není kde dobít. Bez elektřiny nemohou fungovat ordinace a lékařská zařízení, školy a školky, ale omezeny jsou také obchody, opravny, dílny, doprava a spousta dalších pro život neodmyslitelných služeb. Bez elektřiny se nedá dlouhodobě existovat, obzvláště ne ve městech a s přicházející zimou.

„Když ti lidé budou mít alespoň základní podmínky, aby mohli na Ukrajině zůstat, do určité míry se zmenší další možná migrační vlna. Pokud jim dokážeme pomoci přežít a zůstat doma, musíme to udělat, aby měla lidi na obnovu poničené země,“ doplnil závěrem Václav Keprt

I na tomto místě děkujeme již nyní všem dárcům za jejich dary, médiím za pomoc s prezentací pomoci a všem dodavatelům za vstřícné jednání.

---

Technická informace pro dárce: pokud potřebujete potvrzení o daru pro Vaše daňové přiznání, prosíme o vyplnění a odeslání informací o Vašem daru a poštovní adrese. Formulář naleznete na odkazu ZDE

převzato z https://www.dchcb.cz/aktualne/z-charity/